Zespół geniuszy stworzył dzieło na miarę XXII wieku. Nie mamy co do tego cienia wątpliwości. Rozrywka i dzieło sztuki w jednym. Przedsięwzięcie, które jest unikalne i zarazem egalitarne, wyprzedzające technologicznie o kilka długości wszystko co do tej pory stworzono…
Zauroczenia
-
-
Wioska Shirakawa-go należy Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO jak nasz Wawel. Domki strzechą kryte, budowane w tradycyjnym stylu gassho-zukuri, stojące tu od około 300 lat w niezmiennym stanie, są ewenementem nie tylko w skali tego kraju. A w domkach…
-
Luksusowych pociągów jeździ po całej Japonii kilkanaście. Problem w tym, że mało kto może sobie na taką przejażdżkę pozwolić. Ale można znaleźć też krótkie odcinki obsługiwane przez nader oryginalne pociągi, które nie tylko są namiastką luksusu, ale i dobrą zabawą.…
-
Tak jak w Polsce sierpień, tak w Japonii wrzesień jest miesiącem maryjnym dla katolików. Uroczyste obchody odbywają się w Akicie 14 i 15 września. Jest to rocznica ostatnich objawień jakie miały miejsce w roku 1981. Jak niezwykła była siła…
-
Co druga filiżanka herbaty wypijana w Japonii pochodzi z regionu Shizuoka. Na łagodnych, pagórkowatych zboczach wokół Fudżi krzewy herbaciane udają się znakomicie. I nie ma tu głębszej filozofii uprawy – po prostu ze względu na zróżnicowaną mineralizację gleby…
-
O japońskich pociągach trudno pisać nie będąc znawcą tematu. Ale ilu takich znawców znamy? Jednego – Yuichiro. Ale on jest specjalistą od jednej kategorii pociągów kakueki – teisha. Kategorii pociągów jest wiele, a w każdej z nich jest po kilka,…
-
Czy oprócz tokijskiej Odaiby istnieje na świecie taka dzielnica, która ma dwa różne oblicza, dzienno-nocne, i oba są zawsze atrakcyjne? Trudno ocenić, bo trzeba byłoby być wszędzie. Nas nieodmiennie widok tokijskiej Odaiby nie tyle zachwyca, co…
-
Pyta nas ostatnio koleżanka, czy aby nie idealizujemy zanadto Japonii opisywanej na naszym travel blogu. Oczywiście, że tak 🙂 Nie ma obrazów idealnych. Bo Japonia to także nieprawdopodobny gąszcz wiszących na zewnątrz kabli, bałagan w przydomowych ogródkach, przaśne knajpy,…
-
Ledwo minęła połowa kwietnia i po sakurze ani śladu. W zasadzie ślad w postaci dywanów białych płatków jest, ale i on umyka wraz z każdym podmuchem wiatru. Czasami opadające kwiaty mają szczęście i w grawitacyjnym locie na ziemię, zatrzymują się…
-
Czasami tak się zdarza, że powiedzenie „więcej szczęścia, niż rozumu” pasuje do nas jak ulał. Wybierając się do Kanazawy mieliśmy świadomość, że to druga – obok Kioto – siedziba japońskich gejsz, więc byliśmy pewni, że prędzej czy później uda…